Gmina Gaworzyce, choć może niewielka, może niezbyt znana, ma jednak długą i bogatą historię. Krąży tu wiele legend i niesamowitych historii, które nierzadko mają odzwierciedlenie w architekturze albo nawet w ukształtowaniu terenu. To także serce Wzgórz Dalkowskich, idealne miejsce tzw. weekendowych wycieczek. Szczególnie polecamy te rowerowe lub piesze.
Wydarzenie nawiązuje do prawdziwej historii Gaworzyc mocno związanych z handlem już w czasach średniowiecza.
Od 2013 r. raz w roku przypominamy o kupieckiej tożsamości Gaworzyc, kiedy to alejki gaworzyckiego parku pełne są wyjątkowych produktów i smaków tworzonych z pasją. Produkty pszczele, sery, akcesoria z drewna, biżuteria, domowej roboty słodycze, unikatowe zabawki, lalki, maskotki, a także tzw. "starocie".
Od kilku lat w Gaworzycach, dzięki oddolnej inicjatywie członków stowarzyszenia Moto-Klub Gaworzyce, funkcjonuje tor motocrossowy.
Idea powstania obiektu sięga roku 2013. Wówczas teren stanowił nieużytek rolny, oraz – niestety – dzikie wysypisko śmierci. Dzięki pasji jednego z mieszkańców Gaworzycwokół idei powstania w tym miejscu obiektu sportowego, zgromadziła się większa grupa miłośników sportów motorowych.
Po raz pierwszy wystąpił w 1985r. w Koźlicach, prezentując m.in. taniec ludowy dawidenka, od którego wziął swoją nazwę.
Zespół prezentuje żywe wiejskie tradycje muzyczno-taneczne. W swoim repertuarze przedstawia główne śpiewy, obrzędy, tańce z Bukowiny i inne. Tańce cechuje żywiołowość, dynamika, szybkie tempo, a szczególnie swoboda i elegancja ruchu.
Wzgórza Dalkowskie to pas polodowcowych wzniesień, położony w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim i lubuskim.
W centralnej części Wzgórz znajduje się wieś Dalków, od której Wzgórza wzięły swoją nazwę. Wieś ta mieści się w części najwyższych wzniesień pasma Wzgórz Dalkowskich. Na terenie Wzgórz Dalkowskich znajduje się Przemkowski Park Krajobrazowy oraz liczne rezerwaty przyrody.
powierzchnia gminy 76,99 km²
liczba mieszkańców 4 000 +