Grafika z napisem system informacji przestrzennej.     Grafika z napisem miejscowe plany zagospodarowania.     Grafika z napisem: sprzedaż nieruchomości.     Przycisk menu z napisem Przetargi. Umożliwia przejście do BIP do zakładki zamówienia publiczne.     Przycisk z napisem Herb Gminy.       Logotyp Biuletynu Informacji Publicznej. Kliknięcie w obrazek umożliwia przejście do BIP.        

 

 

 

Gmina Gaworzyce - Aktualności

Od 15.02.2021 r. w rozkładzie jazdy wprowadzone zostaną następujące zmiany:

 

WZNOWIONE ZOSTANĄ NASTĘPUJĄCE POŁĄCZENIA

 

 • 7:05 Grochowice – Głogów przez Kotlę, Głogówko
 • 7:30 Głogów – Grochowice przez Skidniów
 • 8:35 Przemków Huta – Głogów przez Nowy Dwór, Radwanice, Nielubię
 • 8:55 Grębocice – Głogów przez Bucze, Pęcław, Białołękę
 • 11:10 Głogów – Przemków Huta przez Nielubię, Radwanice, Nowy Dwór
 • 11:50 Gaworzyce – Głogów przez Kłobuczyn, Nielubię
 • 14:40 Głogów – Grochowice przez Głogówko, Kotlę
 • 15:10 Kotla – Głogów przez Głogówko
 • 15:35 Głogów – Trzęsów przez Przedmoście, Grębocice, Rzeczycę
 • 16:20 Trzęsów – Głogów przez Rzeczycę, Grębocice, Przedmoście

 

 • kurs z godz. 11:30 Głogów – Kotowice zostanie skrócony do Leszkowic
 • kurs z godz. 8:05 Wilków – Głogów pojedzie z pominięciem przystanku Klucze Wieś
 • kurs z godz. 11:40 Gaworzyce – Głogów przez Dalków zostanie zawieszony

Szczegółowa informacja

Zdjęcie pączków

Tłusty Czwartek potocznie nazywany też „świętem łasuchów” to jeden z przyjemniejszych dni w roku, który szczególnie miło celebrować kiedy na dworze zimno. Jeśli do tego dodać okres narodowej kwarantanny – i długi czas, kiedy nie można przysiąść na chwil kilka w ulubionej kawiarni, to tym bardziej chce się w gronie rodziny, przyjaciół czy współpracowników obchodzić ten dzień.

 

Mówią, że kto dziś zje pączka zapewni sobie w najbliższym czasie szczęście. Szkoda więc nie spróbować, prawda? Tym bardziej, że dobrych pączków u nas dostatek.

Mieliśmy okazję zobaczyć (i spróbować!) jak powstają pączki w Kole Gospodyń Wiejskich w Gaworzycach, które swoją siedzibę ma w byłej siedzibie Urzędu, przy ul. Okrężnej 85.

 

Trzeba przyznać, że każdy miał tu swoje zadanie do wykonania. Przy pączkach należy być przecież nieźle zorganizowanym. Na kuchence gazowej trzy garnki wypełnione złocistym olejem rzepakowym. Tuż obok pani Helenka, która czuwa nad prawidłową temperaturą i dba o to, aby pączki z obu stron były idealnie zarumienione, wypieczone tak jak trzeba. Sprawdzony przepis na pączki od lat towarzyszy Pani Helence w domu – receptura pochodzi od siostry Leonilli. Od siebie dziewczyny dodają sprawdzone produkty, serce i dużo pozytywnej energii, która towarzyszy wspólnemu pieczeniu. Wiadomo, że w grupie pracuje się znacznie weselej, a kobiety w swoim gronie czują się tak dobrze, jak … pączki w maśle! Wyrabianiem ciasta zajmują się na zmianę, bo trzeba sporo siły, aby dobrze wyrobić taką ilość ciasta. Później trzeba czuwać nad etapem wyrastania. Misa jedna za drugą wędruje do drugiego pomieszczenia. Z uśmiechem na ustach nosi ją pani Dorotka, zastanawiając się nad fenomenem Tłustego Czwartku. Tam odbywa się wykrajanie idealnie krągłych pączków. W pulchnym, miękkim cieście wycina je specjalistka od wszelkich działań artystycznych – Magda. Najwięcej frajdy jest chyba jednak przy nadziewaniu. Aby było idealnie, trzeba nabrać wprawy. Panie nadzienia nie żałują, więc jak czasem coś skapnie to śmiechu jest co nie miara. Potem dekoracja, pakowanie i wszystko od początku, aż do świtu, bo w tym roku trzeba przygotować aż 700 sztuk! To niemalże dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku, co oznaczać może tylko jedno. Pączki były wyśmienite!

 

Jakie pączki szykują Panie w tym roku?

 

Pani Helenka: Pączuszki są z nadzieniem wieloowocowym, polane obficie lukrem, udekorowane skórką pomarańczy i cytryny. Mamy też pączki muśnięte cukrem pudrem.

 

Idealny pączek, to znaczy jaki?

 

Karolina: Idealny pączek, według mnie, to taki, którego trzeba dobrze wyrobić. Chodzi o ciasto. Długo się wyrabia i wtedy jest super.

Aneta: Ma być duży, pulchny, wyrośnięty, mięciuśki. Ma mieć dużo nadzienia, najlepiej marmoladki różanej. Pączek z marmoladą, to jest to.

 

Czy mogą Panie wyjawić tę słodką (a jakże!) tajemnicę: kto w tym roku złożył największe zamówienie?

 

Mamy nadzieję, że to nie jest żadna tajemnica. Najwięcej pączków, bo aż 90, trafi do Przedszkola w Gaworzycach. Również dużo do naszego gaworzyckiego Urzędu. Bardzo cieszymy się, że wspierają nas lokalne instytucje i firmy.

O zdanie zapytaliśmy też naszego Wójta - Pana Jacka Szwagrzyka, który z chęcią wstąpił zobaczyć proces przygotowania pączków.

 

Panie Wójcie jak Pan myśli, dlaczego te pączki są takie dobre?

 

Bo są przygotowane z sercem, i w tej pięknej scenerii – w spokoju, w ciszy, byłym gabinecie Wójta. To jest dopiero smak..

 

I coś w tym jest. Pączki smakują najlepiej w towarzystwie dobrych ludzi, gromkiego śmiechu i w miejscu, które przywołuje miłe wspomnienia.

Naszym mieszkańcom życzymy miłych chwil przy dobrych pączkach!

 

Pani Helenka uśmiechnięta przy smażeniu pączków

Już za pączkiem rośnie pączek

Kto nie zbrudzi sobie rączek

Kto nie naje się do syta

Temu bieda w drzwi zawita

 

Więcej zdjęć na naszym Facebooku

Informacja Związku Gmin Zagłębia Miedziowego

 

dot. odbioru odpadów biodegradowalnych w innym terminie

 

Polkowicka Dolina Recyklingu sp. z o.o., w związku z b. niskimi temperaturami, powodującymi przymarzanie biodpadów do pojemników, co wpływa na trudności w odbiorze zawnioskowała o zmianę terminu odbioru.

 

W Gminie Gaworzyce, zamiast 10 lutego bioodpady zostaną zabrane dnia 18 lutego. Prosimy o przekazanie informacji wśród znajomych czy sąsiadów.

 

Już po raz kolejny Wolontariat KGHM prowadzi piękną akcję "Pączek ze szlachetnym nadzieniem". Już jutro, w Tłusty Czwartek, w całym kombinacie pracownicy będą mogli pomóc, a jednocześnie celebrować miłą, polską tradycję, wrzucając do puszki min. 3 zł za pączka. Wierzymy, że nasi mieszkańcy, pracownicy KGHM Polska Miedź chętnie wezmą udział w akcji.
 
W ten sposób pomóc trafi m.in. do jednego z naszych mieszkańców - Kubusia Filipiaka z Gaworzyc. Kubuś ma 22 miesiące, a w swoim krótkim życiu przeszedł już 2 operacje i 5 zabiegów cewnikowania serduszka. Potrzebuje wsparcia finansowego na zakup lekarstw i ciągłe kontrole lekarskie.
 
Banner udostępniony przez CFR - Tydzień walki z depresją.
Przed nami Tydzień Walki z Depresją, którego organizatorem jest Głogowskie Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi" oraz Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie a partnerem głównym
KGHM to my. Honorowego patronatu udzielił także Wójt Gminy Gaworzyce - Jacek Szwagrzyk.
 
"Tydzień walki z depresją" to szereg ciekawych rozmów, konferencji oraz konsultacji, w których można bezpłatnie wziąć udział. Temat niezwykle ważny, tematy bliskie każdemu z nas. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Szczegółowy program: https://kghm.com/depresja
 
Przykładowe tematy:
 • Wyrwany z otchłani, wywiad z osobami z doświadczeniem uzależnienia
 • O depresji w uzależnieniu
 • Wykład dla rodziców i nauczycieli: depresja u nastolatków. Interwencja i towarzyszenie.
 • Doświadczenie depresji po męsku.
 • Czy superman może chorować na depresję?
 • Wywiad z księdzem, psychoterapeutów oraz pastorem - żałoba, utrata, relacja wiara a psychologia
 • Ból ludzkich zranień: depresja w przestrzeni żałoby, utraty oraz w życiu duchowym
 • Czy farmakoterapia i psychoterapia depresji zmienia mózg?
 • Depresja a doświadczenie przemocy, wsparcie instytucjonalne.
 • Depresja w życiu przedsiębiorcy.
 • Osoba z doświadczeniem depresji poporodowej.
 • Depresja poporodowa - przyczyny, objawy i sposoby leczenia.
 • Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o śmierci, pogrzebie i przemijaniu.
Wszystkie punkty harmonogramu będą dostępne w serwisie YouTube - CFRLUBIN.

Z uwagi na stan pandemii i ograniczoną liczbę osób przebywających w urzędzie obsługa klienta w Urzędzie Skarbowym w Polkowicach odbywa się po wcześniejszym umówieniu wizyty.


Wizytę można umówić:


•    przez internet – korzystając z serwisu UMÓW WIZYTĘ
W URZĘDZIE SKARBOWYM na stronie podatki.gov.pl


•    telefonicznie – dzwoniąc pod numer telefonu 76 7461314
•    w urzędzie – podczas osobistej wizyty w punkcie: Umawianie wizyt


ZEZNANIA PODATKOWE za 2020 rok zaleca się złożyć przez internet, od 15 lutego 2021 r., korzystając ze strony podatki.gov.pl


•    poprzez serwis e-Urząd Skarbowy (logowanie: Profilem Zaufanym,
e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną)
•    poprzez  zakładkę Twój e-PIT (logowanie danymi podatkowymi)

Jak skorzystać z usługi:
Po zalogowaniu, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie należy sprawdzić, uzupełnić i zaakceptować lub też nie zrobić nic, wówczas
30 kwietnia rozliczenie zostanie uznane za złożone.
•    poprzez zakładkę e-Deklaracje
Jak skorzystać z usługi:
Wybrać odpowiedni formularz zeznania, samodzielnie go wypełnić i wysyłać autoryzując kwotą przychodu za 2019 rok
Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać
z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

 

Grafika do zakładki szczepienia na COVID-19

 

 

 

asf