Społeczność

pole w gostyni

Do naszej gminy na nowo powróciło harcerstwo!

03 kwi 2025 08:04
wydrukuj

Już od ponad trzech lat prężnie działa 19. Drużyna Harcerska Czarne Płomienie. Formalnie drużyna podlega pod Hufiec ZHP Głogów im. Dzieci Głogowskich, a działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Gaworzycach jako jedna z sekcji.

Skąd nazwa? Propozycji było kilka. Ta wygrała w drodze dyskusji i głosowania. Pięknie nawiązuje do losów harcerzy walczących w Powstaniu Warszawskim w okresie II wojny światowej.

- Od prawie roku mamy już patrona drużyny, którym jest Jędrek Szwajkert -  11 letni harcerz powstaniec ze smutną historią w tle. Czarne płomienie to dymy unoszące się nad Polską w okresie wojny, pomarańczowy kolor – to kolor ognia i młodości, otwartości, radości. Pomarańcz wzbudza chęć do życia, zwiększa motywację do działania i podnosi poczucie własnej wartości, wskazany dla tych osób, które lubią pracować w grupie, a to tak jak my – mówi druhna Bożena Wojtczak.

Trudno nie zauważyć harcerzy w naszej gminie. Możemy ich spotkać na każdym wydarzeniu kulturalnym i patriotycznym. Godnie nas reprezentują również na wydarzeniach powiatowych. Mają na swoim koncie wiele ciekawych akcji. Wspierają swoja pomocą nie tylko mieszkańców gminy. Organizują zbiórki dla głogowskiego Hospicjum, wspierają schroniska dla bezdomnych zwierząt. Każdego roku przynoszą mieszkańcom gminy Betlejemskie Światło Pokoju. Odkrywają najpiękniejsze zakątki swojej Ojczyzny, by znać jej historię i swoją tożsamość. Kochają przyrodę i przygodę. Jeżdżą na biwaki i obozy.

Harcerstwo, przy codziennych obowiązkach, takich jak szkoła jest wspaniałą odskocznią. To też motywacja, by robić coś dla innych. Mocno opiera się na wolontariacie. Z jednej strony świetna przygoda, a z drugiej – szkoła życia. To świat fantastycznych wartości.

- Harcerstwo to organizacja, w której dziecko może zdobyć umiejętności, o których nie mówi się w szkole. Wystarczy jeden obóz, aby dziecko nauczyło się rozpalić ognisko – nawet wtedy gdy drewno jest wilgotne, spakować porządnie plecak na wędrówkę, przygotować samodzielnie prosty posiłek, przyszyć guzik… Nauczy się  korzystania z mapy, punktualności i obowiązkowości, a przede wszystkim posiądzie umiejętność pracy w grupie – dodaje druhna.

Harcerstwo spodobało się również najmłodszym mieszkańcom naszej gminy. Do tego stopnia, że od września ubiegłego roku zawiązała się 26. Gromada Zuchowa Jędrusie.  Skupia w swoich szeregach zuchy, które odważnie kroczą za swoimi starszymi druhnami i druhami, włączając się w wiele wydarzeń. Poprzez zabawę, gry i pląsy oraz udział w zbiórkach poznają inny świat – świat, w którym mogą spełniać swoje dziecięce marzenia. A wszystko to pod okiem druhny Bożeny.