Komunikaty

kwitnąca czeremcha

Energetyka obywatelska fundamentem rozwoju samorządów

03 lut 2025 08:02
wydrukuj
Konferencja o przyszłości samorządów i spółdzielni energetycznych

W piątek, 31 stycznia, w Gaworzycach odbyło się niezwykle inspirujące spotkanie! Wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Łukaszem Horbatowskim - Poseł na Sejm RP zorganizowaliśmy konferencję pt. "Energetyka obywatelska fundamentem rozwoju samorządów". Jako jedna z nielicznych gmin w regionie, Gmina Gaworzyce jest członkiem założycielem spółdzielni energetycznej, co uczyniło nas szczególnie dumnym gospodarzem tego wydarzenia.

Konferencja zgromadziła dolnośląskich samorządowców, przedstawicieli spółek energetycznych oraz środowisko biznesu. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji wybitnych ekspertów, w tym Miłosza Motyki – Wiceministra w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pawła Łapacza – Prezesa WFOŚIGW we Wrocławiu oraz Tomasza Mironczuka - Dyrektora Zarządzającego ds. Strategii i ESG w BOŚ Bank. Swoją obecnością zaszczycił nas także Paweł Gancarz – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Spółdzielnie energetyczne, do których tworzenia namawiamy, to taki nowy twór, który ma po pierwsze ułatwić, a po drugie wprowadzić duże oszczędności dla naszych mieszkańców. Spółdzielnie energetyczne będą mogły tworzyć samorządy, ale również przedsiębiorcy przy współpracy i z udziałem mieszkańców. Do 10 mV będą mogły konsumować energię, którą same będą wytwarzać. Są bardzo duże instrumenty finansowe ku temu, by wspierać wszystkich tych, którzy zdecydują się takie spółdzielnie zakładać - mówił poseł Łukasz Horbatowski.

Wspólnie analizowaliśmy perspektywy rozwoju spółdzielni energetycznych, koncentrując się na ich opłacalności ekonomicznej. Podczas spotkania poruszyliśmy kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem spółdzielni, dynamicznymi zmianami w krajowej energetyce oraz znaczeniem skutecznego bilansowania lokalnych miksów energetycznych. Zajęliśmy się również ekonomicznymi aspektami tych innowacyjnych rozwiązań.

- Dziś jesteśmy na etapie podpisywania umowy z Tauronem na odbiór energii elektrycznej wyprodukowanej przez spółdzielnię. Wybraliśmy taki hybrydowy model, bo dopuszczamy jako członków mieszkańców, ale i firmy działające na terenie miejscowości. Jako gmina wnosimy nasze instalacje, które zostały wybudowane przy okazji inwestycji, które realizowaliśmy. To przede wszystkim fotowoltaika budowana przy obiektach użyteczności publicznej oraz oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody - mówił Jacek Szwagrzyk, Wójt Gminy Gaworzyce.

Choć tematyka spotkania zyskuje na popularności, wciąż pozostaje mało znana. Wierzymy, że poruszone zagadnienia będą miały istotny wpływ na rozwój lokalnych samorządów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację oraz uczestnictwo. Czas spędzony na tym wydarzeniu był z pewnością wartościowy i inspirujący! Razem możemy kształtować przyszłość energetyki obywatelskiej w naszym regionie!