Inwestycje

pole w gostyni

Dobre wieści z Ministerstwa!

25 lut 2021 06:02
Dwa zabytkowe obiekty z terenu gminy Gaworzyce uzyskały dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ratowanie zabytków.
Zdjęcie z drona przedstawiające zabytkowy Pałac w Dalkowie.

Po raz pierwszy fundusze z Ministerstwa udało się zdobyć na ratowanie dalkowskiego pałacu. Kwota 120 tys. zł zasili konto Fundacji Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi i  przeznaczona zostanie na I etap prac konserwacyjnych i restauratorskich dachu.

Pałac zbudowany dla rodziny von Glaubitz w 1596 roku. W 1742 roku posiadłość już powiększoną o barokowe skrzydło północne od von Glaubitzów nabyła rodzina von Stosch. Na początku XVIII dwór został przebudowany na barokowy pałac.
Kolejna przebudowa pod auspicjami nowego własciciela rodziny von Stosch miała miejsce w latach 1742-1830. Powstał wówczas wtedy okalający obiekt piękny park z widokiem na wzniesienie zwane Winną. Wzdłuż parku powstała promenada spacerowa. Ostatnia modernizacja obiektu to poczatek XX wieku i nowy właściciel Richard von Hindersin. Wtedy powstała cylindryczna fontanna z wodotryskiem zdobiąca pałac. Po wojnie obiekt zajmował PGR doprowadzając pałac do zaniedbań i dewastacji. Później włascicielem była Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obiekt obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

źródło: polska-org.pl

Mix czterech zdjęć przedstawiających ambonę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim

Druga dotacja w wysokości 60 tys. zł trafi do Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim na kolejny etap prac przy manierystycznej ambonie z 1625 roku, która posiada wyjątkową wartość artystyczną i historyczną. Jest obiektem szczególnej klasy, stąd cieszymy się, że po raz kolejny udało się pozyskać środki na ten cel.

Stan obecny:

Ambona stanowi sześcioboczny baldachim zwieńczony daszkiem wspartym na wolutach, zawieszony przy ścianie tęczowej prezbiterium od strony południowej. Z koszem połączone parapetem schody z drewnianą, ozdobioną snycerskim ażurowym ornamentem okuciowym, bramką. Kosz podzielony jest na cztery kwatery wyznaczone przez kolumienki i gzymsy ujmujące w arkadowych niszach pełnoplastyczne wyobrażenie czterech ewangelistów ujętych w ruchu. Na gzymsie szarej bramy zdobionej kaboszonami napis:  "PHILOSOPHI LOGANTUR APOSTOLI”.  Na parapecie schodów malowany medalion z 2 herbami Glaubitzów i Braunów. Na gzymsie parapetu i kosza napis: “IN JAHRE 1625 Hat DRE EDLE, GESTRENGE UND WOHLBENAMTECASPAR VON GLAUBITZ AUF REI DIESE KANZEL GOTT ZUM LOBIN UND DEN SEINIGEN ZUM HREM GEDECH NITSAUFRICHTEN UND MALEN LASSEN CM”. Szare tło żywe, liczne barwy i złocenia i srebrzenia laserowane goldlakami. Złocenia znacznie poprzecierane z wykruszeniami. Warstwa malarska spęcherzona i osypująca się. Liczne ubytki zapraw. Miejscowe przemalowania w płycinach i wokół herbu na barierce schodów.

ze źródeł własnych

Serdecznie gratulujemy!