Gmina Gaworzyce - Aktualności


Informujemy, że odpady zmieszane i odpady BIO będą odbierane z następującą częstotliwością:
? zabudowa jednorodzinna - raz na dwa tygodnie
? zabudowa wielorodzinna - raz w tygodniu
Harmonogram odbioru odpadów dostępny jest na stronie ZGZM. ?
✳️ Harmonogram odbioru odpadów zmieszanych i BIO: https://zgzm.pl/harmonogramy/
Harmonogramy odbioru odpadów dla zabudowy jednorodzinnej ? będą dostarczone przez Polkowicką Dolinę Recyklingu.
Harmonogramy odbioru odpadów dla zabudowy wielorodzinnej ? będą wysyłane pocztą elektroniczną lub tradycyjną.
Zarówno odpady BIO, jak i zmieszane, będą odbierane w ten sam dzień !!, dlatego prosimy właścicieli nieruchomości o wystawianie przed posesję 2 rodzajów pojemników jednocześnie przed godziną 6:00!!!
Usługa odbioru pojemników będzie świadczona w godzinach 6 - 21.
Odpady będą odbierane przez różne pojazdy lub przez jeden z podziałem na dwie odrębne komory.
Szanowni Mieszkańcy,
W związku z sygnałami mieszkańców o wzrastającym zagrożeniu związanym z wolno biegającymi psami na terenie Gminy Gaworzyce informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gaworzyce” osoba utrzymująca zwierzę domowe w szczególności mogące stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi, powinna zapewnić utrzymanie zwierzęcia w sposób zapobiegający wydostaniu się poza teren nieruchomości, na której jest utrzymywane oraz umieścić tabliczkę ostrzegawczą z napisem „UWAGA PIES” lub o podobnej treści.
Psy pozostające poza terenem nieruchomości bez nadzoru, będą traktowane jako bezdomne zwierzęta, wyłapywane przez specjalistyczną firmę i przekazywane do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Po ustaleniu właściciela takiego zwierzęcia zostanie na niego nałożona kara grzywny za spowodowanie uciążliwości dla otoczenia poprzez pozostawienie psa bez dozoru zgodnie z art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018r. poz. 1454 z późn. zm.).
Urząd Gminy
w Gaworzycach
Ochotnicza Straż Pożarna w Gaworzycach otrzymała dofinansowanie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie ratownictwa i ochrony ludności pn. ,,Wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenów wiejskich w sprzęt ratowniczy, ratowniczo-gaśniczy i umundurowanie bojowe, z wyłączeniem zakupu wozów strażackich oraz łodzi ratowniczych” na łączną kwotę 6 750,00 zł.
Otrzymane dofinansowanie jednostka przeznaczy na zakup sprzętu, który ułatwi prowadzenie działań ratowniczych, ochronę rolników i członków ich rodzin.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” skierowany jest do trzylatków (dzieci urodzonych w 2013-2016 roku) i ich rodziców. Udział w nim mogą wziąć zarówno te dzieci, które są zapisane do biblioteki i korzystają z jej zbiorów jak i te, które swoją przygodę z biblioteką dopiero zaczynają.
Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.
Każdy maluch, który przyjdzie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gaworzycach otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Wyprawki Czytelnicze czekają. Mamy nadzieję, że zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami biblioteki!

W piątek, 4 października br. w Dalkowie odbyła się już VIII Biesiada Samorządowa. Wydarzenie zapoczątkowane przez Samorząd Gminy Gaworzyce ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania i wydatkowania środków z funduszu sołeckiego. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli sołectw naszej Gminy, wzięli udział również zaproszeni goście.
Sołectwa były reprezentowane poprzez Sołtysów, którzy wspólnie przygotowali prezentacje dot. funduszu sołeckiego w ich miejscowościach, prezentując wykonane w bieżącym roku zadania. Ponadto w prezentacjach znalazły się też działania realizowane w ramach innych środków czy własnej pracy społecznej na rzecz wsi. Konkurs sprzyja aktywizacji i mobilizacji mieszkańców wsi do realizacji inicjatyw zmierzających do rozwoju swoich małych ojczyzn, podejmowania współpracy, lokalnego dialogu i krzewienia społeczeństwa obywatelskiego na wsi. Konkurs daje szansę prezentacji przykładów inicjatyw i aktywności mieszkańców, którzy w sposób bezinteresowny podejmują działania rozwijające aktywność lokalną, poprawiają wizerunek swoich wsi, rozbudowują poczucie własnej wartości i dumy z miejscowości, w której mieszkają.
Komisja Konkursowa w składzie: Kamil Ciupak – Starosta Polkowicki, Anita Stangret – Sekretarz Gminy Gaworzyce oraz Katarzyna Kocik – Insp. ds. utrzymania czystości i porządku w gminie dokonała oficjalnego ogłoszenia wyników:
I miejsce: Sołectwo Dalków
II miejsce: Sołectwo Kłobuczyn
III miejsce: Sołectwo Gostyń
Wyróżnienia: Sołectwo Dzików i Sołectwo Kurów Wielki.
Nagrodę specjalną dla Sołectwa Kurów Wielki przekazał Pan Kamil Ciupak Starosta Polkowicki, który podziękował za wkład i zaangażowanie przy realizacji inicjatyw w ramach funduszu sołeckiego.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów!
W podziękowaniu za zaangażowanie w realizację zadań wpisanych w Fundusz Sołecki 2019, Wójt Gminy Gaworzyce przygotował poczęstunek pysznym tortem oraz pamiątkowe zdjęcia w fotobudce. Atrakcją wieczoru był również POLE DANCE. Dla licznie zebranych uczestników Biesiady zatańczył Mateusz Śmikiel.





















