Biblioteka

Wakacyjne spotkanie z przygodą i teatrem już za nami. To była super zabawa. Bibliotekę w Gaworzycach oraz Świetlicę w Śremie opanowali piraci.

Wszystkie dzieci, które zechciały skorzystać z zaproszenia wzięły udział w przedstawieniu teatralnym Grupy Artystycznej Blaszany Bębenek z Trzebieni. Zobaczyliśmy w ich wykonaniu spektakl profilaktycznego "Piraci i Wyspa Skarbów”. Na dzieci czekały ponadto warsztaty plastyczne, tańce integracyjne oraz poczęstunek, a wszystko to dzięki zaangażowaniu organizatorów.

 

Dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe naszych działań.

 

GALERIA ZDJĘĆ

nadesłano: Gminna Biblioteka Publiczna / Świetlica w Śremie

To był super wyjazd pełen wrażeń. Szkoda, że trwał tylko dwa dni. Grupa 10 dzieci z terenu Gminy Gaworzyce oraz pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej przy której działa Pracownia wzięli udział w Projekcie  zorganizowanym w ramach wsparcia finansowego z programu Pracownie Orange.

Warsztaty krawieckie z zastosowaniem nowych technologii odbyły się w pracowni FabLab’u powered by Orange przy ulicy Twardej. Dzieci zwiedziły wszystkie pracownie FabLabu ,a następnie w jednej z nich zaprojektowały i własnoręcznie pod okiem Pani Justyny Halikowskiej wykonały ,,swoje” pluszaki. Praca z nożyczkami, nitką i igłą to był strzał w dziesiątkę. Dzieci przyłożyły się do zadania i okazały niesamowitą cierpliwość. Grupa spisała się na szóstkę z plusem.

Warszawa przywitała nas słonkiem więc w wolnym czasie mogliśmy ją zwiedzać. Odwiedziliśmy Stare Miasto i jego zabytki (Zamek Królewski, Barbakan, Pałac Prezydencki, Plac Defilad i mnóstwo innych ciekawych miejsc nie zapominając o pomniku Małego Powstańca). Duże wrażenie na dzieciach zrobił Gmach Sądu Najwyższego. Nasi milusińscy mogli zobaczyć również jak przebiegały granice Getta Warszawskiego. Panoramę miasto oglądaliśmy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Przy niektórych zabytkach, które maja duże odzwierciedlenie w historii wojennej Warszawy podumaliśmy nieco dłużej, a było warto. Spodobał nam się również klimat warszawskich kamieniczek, wąskich uliczek pełnych straganów, kawiarni i ludzi. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i  jesteśmy z tego dumni.
Jeszcze raz dziękujemy Fundacji Orange za wsparcie finansowe i możliwość  zwiedzenia stolicy, a Stowarzyszeniu "Robisz to" działającemu w FabLab-ie za wspaniałe wakacyjne warsztaty. Dzięki Państwu niektóre dzieci miały okazje zobaczyć Warszawę po raz pierwszy w życiu.

 

GALERIA ZDJĘĆ

UWAGA CZYTELNICY! CIEKAWY KONKURS DLA WAS! ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!


Kiedy serce Alicji rozdarło się pomiędzy dwóch mężczyzn, nie wiedziała jeszcze, że konsekwencje swoich wyborów będzie czuła przez wiele lat.
Nie potrafiła oprzeć się przystojnemu Leszkowi. Nie spodziewała się, że cichy i spokojny Janek pojawi się przypadkiem w jej życiu i wywróci wszystko do góry nogami.
Gdzieś pomiędzy starymi kamienicami pięknego Krakowa, w szalonych latach 90., gdy wszystko wydawało się możliwe, splatają się historie miłości i pożądania.
W cieniu magnolii to poruszająca historia o burzliwych uczuciach, bliskości i wyborach dokonywanych przez każdego z nas. Ta powieść daje nadzieję i pokazuje, że warto zaufać uczuciom, nawet gdy sądzimy, że świat zwrócił się przeciwko nam. Czy utracona przed laty miłość ma szansę się odrodzić? Czy los okaże się dla Alicji łaskawy i przyniesie jej upragnione szczęście?

 

ZAPRASZAMY CHĘTNE OSOBY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE. NAPRAWDĘ WARTO.


Konkurs dla wypożyczających, jak i bibliotekarzy polegający na napisaniu oraz przesłaniu nam drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną recenzji (zajmującej jedną lub dwie strony A4) powieści "W cieniu magnolii”. Nagrodą jest pakiet książek składający się z samych nowości wydawnictwa "Znak" o wartości 400 zł. Komplet taki otrzyma zarówno biblioteka, jak i osoba, która napisała recenzję.
Daje to po podsumowaniu prezent o wartości aż 800 zł. Wygrani będą wyłaniani drogą losowania.
W naszej bibliotece na osoby, które zechcą zakupić sobie na własność książkę "W cieniu magnolii" czeka 35% rabat.

 

Recenzje można przesłań na nasz adres mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć osobiście.


Należy podać dane do kontaktu.

 

Można również przesłać bezpośrednio na adres mail wydawnictwa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przeddzień Dnia Bibliotekarza naszą bibliotekę odwiedził Szymon Teluk - malarz, rysownik, ilustrator. Pan Szymon od lat rysuje karykatury, tworzy wizualizacje i concept-arty na potrzeby gier, eventów oraz reklam. Współorganizował jako rysownik i koordynator części artystycznej wiele imprez masowych oraz kampanii reklamowych. Współtworzył między innymi znaną postać Kapitana Niepalnego. Prowadzi warsztaty komiksu i ilustracji oraz karykatury. Nagradzany kilkukrotnie w konkursach. Pracownik dydaktyczny na zlecenie instytucji kultury. To tak pokrótce o Panu Szymonie.

W naszej bibliotece przyjemność spotkania z Panem Szymonem mieli uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej.

Klasa zgłębiała wiedzę dotyczącą podstawy projektowania rysunku. Okazało się bowiem, że rysunek można przedstawić za pomocą odpowiednio wymodelowanej kreski, a każdą postać i przedmiot sprowadzić do figury geometrycznej. Dzieci mogły zobaczyć jak koło na początku zamienia się w filiżankę, a dosłownie za chwilę w owoc kasztanowca. Jak łatwo namalować swojego ulubionego czworonoga albo paskudną czarownicę. Nasi uczniowie mieli za zadanie po odpowiednim przygotowaniu ręki i innych ciekawych ćwiczeniach  stworzyć postać komiksową Wszystko  przy pomocy ołówków, cienkopisów, markerów i kredek. W czasie trwających ponad dwie godziny warsztatów obowiązywał zakaz używania gumek do mazania! Prace dzieci można zobaczyć w naszej Bibliotece. Na autora najlepszej pracy czyli wykonanej zgodnie z zasadami jakie pokazał Szymon Teluk czekała nagroda. Jak się okazało nie tylko jedna. Malarza zachwyciła praca wykonana przez Mateusza Pakułę. Mateusz oprócz magicznych kredek w nagrodę pozował do portretu. Efekt był wspaniały co możecie zobaczyć na naszych zdjęciach. Dla Mateusza będzie to na pewno  pamiątka na całe życie. Mateusz życzymy powodzenia - masz talent!


Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejsko Gminna Bibliotekę Publiczna w Polkowicach.

 

Zapraszamy do Galerii Zdjęć!

Niezwykły - dokładnie tak należy nazwać dzień w którym naszą Bibliotekę odwiedził Łukasz Wierzbicki, który przyjechał do nas z Poznania – jest on autorem książek dla dzieci i młodzieży, podróżnikiem, redaktorem i biografistą. Spotkanie autorskie miało miejsce 11 kwietnia o godzinie 9 rano, a uczestnikami byli uczniowie wszystkich klas III Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami.

 

To było cudowne spotkanie!!! Takie na które warto czekać, a kiedy już  się odbędzie to na długo zapada w pamięci i chciało by się jeszcze i jeszcze! Pan Łukasz to człowiek niezwykle pogodny, pasjonat, osoba otwarta i mająca to coś co powinien mieć każdy kto chce pisać albo już pisze dla dzieci. Jak powiedział pisarzem został już w wieku 6 lat bo wtedy napisał swoją "pierwszą książkę” i swoje marzenia o zostaniu prawdziwym pisarzem udało mu się przekłuć w cele i działania. Wszystkie opowieści o swoich książkach ilustrował wieloma fotografiami, filmami, nagraniami odgłosów afrykańskich zwierząt w formie bardzo ciekawej prezentacji. Przywiózł ze sobą walizki, worki, plecaki w których ukrył przepiękne rekwizyty przeznaczone na nasze spotkanie: a to wojskowy hełm, a to kapelusz podróżniczy z afrykańskiej wyprawy i wiele wiele innych bardzo interesujących przedmiotów. Od czasu do czasu w naszej bibliotece można było usłyszeć ryczącego lwa albo latającego komara czy stado nadciągających groźnych hipopotamów. Ponieważ Pan Łukasz pięknie opowiadał, a do tego jest obdarzony poczuciem humoru wszystkie dzieci słuchały go z zapartym tchem i często wybuchały śmiechem.


Wszystkich nas urzekła  opowieść o Wojtku – polskim niedźwiedziu – żołnierzu, który przemierzył z Armią Andersa szlak prowadzący z Persji aż do Włoch, a  na końcu zamieszkał w ZOO w Edynburgu. Historię tą Łukasz Wierzbicki opisał w książce pt. „Dziadek i niedźwiadek". Polecamy ją wszystkim dzieciom, ale również dorosłym. Inną wzruszającą opowieścią jest historia Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku odbył niesamowitą podróż rowerem po Afryce. Książka nosi tytuł „Afryka Kazika" i jest przepiękną książką podróżniczą dla młodych czytelników. Jakie było nasze zaskoczenie kiedy po ponad godzinnym spotkaniu autor zaproponował, że w telegraficznym skrócie opowie nam o swojej najnowszej książeczce ,,Ocean to pikuś”, w której również opisuje prawdziwą historię,  tylko bliższą nam bo ona wydarzyła się całkiem niedawno. To historia Aleksandra Doby, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a o jego wyczynie  w ubiegłym roku było bardzo głośno. Nikt nie protestował, nikt nie chciał wychodzić. Wszyscy chcieli jeszcze i jeszcze. Reakcja naszych dzieci była zaskakująca i pokazała nie tylko jak ciekawe to było spotkanie, ale przede wszystkim jakie dojrzałe i mądre są nasze dzieci.


Po spotkaniu można było  kupić książkę pisarza i otrzymać jego autograf. Pan Łukasz dla wszystkich dzieci przygotował specjalne zakładki na których również się podpisał. Chętnie i cierpliwie z uśmiechem na twarzy pozował do zdjęć. Dokładnie dzień później - 12 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach, która była sponsorem spotkania, odbył się Konkurs Powiatowy "Uśmiech na co dzień od Łukasza Wierzbickiego” poświęcony książce "Dziadek i niedźwiadek”. W potyczkach wzięło udział 9 drużyn z powiatu. Wśród nich uczennice naszej Szkoły Zuzia Demska i Hania Kiwacka z klasy III a. W czteroosobowym jury zasiadł sam autor. Nasze dziewczynki zaprezentowały się bardzo dobrze uzyskując 38 punktów - otrzymały piękne nagrody książkowe i nie tylko. Jedną z nagród był kupon do McDonalada. Dzień obfitował w wiele ciekawych wrażeń i jak to podsumowały same uczestniczki: "To był jeden z piękniejszych dni”. I tylko takich im życzymy.

 

Biblioteka dziękuje za współpracę Dyrekcji szkoły, a Pani Iwonie Rygiel za przygotowanie dziewczynek :)

 

GALERIA

Już we wtorek 24 kwietnia 2018 roku w Filii Biblioteki Publicznej w Kłobuczynie odbędzie się spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem i jego najnowszą książką „Polski Żywioł", która nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor przedstawia w niej najważniejsze tezy związane z procesem odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Przybliża wiele sławnych postaci, które miały wpływ na losy naszego państwa. Z pewnością porozmawiamy wspólnie o patriotyźmie i szacunku do symboli narodowych. Zapraszamy!

 

W pierwszy dzień wiosny uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej tradycyjnie zawitali do naszej Biblioteki. W tym roku nieco zmieniliśmy zasady spotkania i zamiast recytacji wierszy wiosennych dzieci wzięły udział w potyczkach. Były zagadki, piosenki, zabawy ruchowe i oczywiście zabawa z tekstem. Wszystkiemu przyglądało się jury. Trzeba przyznać,że dzieci bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Były pięknie przebrane,kolorowe i świetnie przygotowane do zabawy.


Pierwsze miejsce w Potyczkach wiosennych zdobyła klasa I "b'' pod czujnym okiem Pani Halinki Błażkiewicz. Na drugim miejscu uplasowała się klasa III "a'' z Panią Iwoną Rygiel, a trzecie miejsce zajęła III "b" ze swoja Panią Jadwigą Kupnicką. Wszystkie klasy otrzymały nagrody i dyplomy,które uroczyście wręczyłyśmy na uroczystym Apelu Świątecznym.

 

Korzystając z okazji swoje nagrody odebrały również dziewczynki z klasy I "a”, które wzięły udział w konkursie plastycznym "Wojtek Strażak”.

Dzięki głosowaniu w naszej Bibliotece oraz głosom oddanym przez użytkowników Facebooka pierwsza nagrodę otrzymała Martyna Lamla.Gratulujemy również Izie Łysiak, Dominice Sławicz oraz Kasi Kłeczek. Grono Bibliotekarzy składa wszystkim mieszkańcom naszej Gminy serdeczne życzenia świąteczne pełne ciepła i miłości.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 15 marca 2018 roku przed mieszkańcami naszej gminy wystąpiła utalentowana sopranistka, solistka Lwowskiej Filharmonii Obwodowej i Domu Muzyki Organowej i Kameralnej Marianna Łaba. Koncert miał miejsce w sali kominkowej w pałacu, a jego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna.

Artystce na pianinie akompaniował prof. Uczelni Muzycznej we Lwowie – Igor Maceluch. Całe spotkanie prowadził pisarz i podróżnik Roman Pankiewicz, który gościł w naszej bibliotece na koncercie wraz z Olegiem Dowgalem w roku 2016.

Śpiewaczka rozpoczęła koncert  pieśnią operową, następnie zaśpiewała światowe standardy musicalowe, a na końcu piosenkę o Lwowie. Publiczność była zachwycona wspaniałym głosem sopranistki, ale chyba najbardziej urzekło wszystkich wspólne śpiewanie pieśni „Hej sokoły”.

„Memory” A.L. Webbera, czy wzruszające wykonanie „Time to Say Goodbye”u niektórych wywołało lekkie wzruszenie i łezkę w oku. Był również czas na rozmowę z artystką, pamiątkowe zdjęcia i autografy przy zakupie płyt z muzyką Igora Macelucha oraz utworami w wykonaniu Pani Marianny.


Marianna Łaba jest posiadaczką niebywale pięknego głosu. Utwory w jej wykonaniu brzmią przepięknie. Na pewno spotkanie z tą przesympatyczną śpiewaczka pozostanie na długo w pamięci tych, którzy uczestniczyli w jej koncercie. Niestety wszystko co piękne szybko się kończy i tak dosłownie było w tym przypadku.


Gminna Biblioteka Publiczna dziękuje wszystkim osobom, które tak licznie zaszczyciły nas swoja obecnością na koncercie. Dziękujemy Dyrektor Domu Kultury -  Pani Basi Fartuszyńskiej za udostępnienie sali i pomoc w przygotowaniach, a Panu Darkowi Podlakowi za to, że jak zawsze nie odmówił nam pomocy przy organizacji transportu.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 


 

  • Licznik odwiedzin:
  • Dziś 222
  • |
  • Wczoraj 438
  • |
  • W tym tygodniu 1204
  • |
  • W tym miesiącu 11539
  • |
  • Razem 354324