Biblioteka

Piękne, kolorowe, pełne magii i kolorów było Spotkanie Opłatkowe, które w miniony wtorek odbyło się w Punkcie Bibliotecznym w Wierzchowicach. Pod czujnym okiem Opiekuna dzieci przygotowały część artystyczną. Na spotkanie przybyli mieszkańcy Wierzchowic i zaproszeni goście. Wśród nich Wójt Gminy Gaworzyce. Dzieci wraz z Opiekunem życzą mieszkańcom naszej Gminy WESOŁYCH ŚWIĄT.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Zakończył się projekt ,,MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK”. Wszystkie wyprawki czytelnicze trafiły w ręce trzylatków z Gminy Gaworzyce, które odwiedziły naszą Bibliotekę. Maluchy przy okazji wizyty w Bibliotece mogły obejrzeć wystawę ,,Kto Ty jesteś? Polak Mały”. Teraz czekamy kiedy dzieci znowu nas odwiedzą. Jeśli zapełnią swoja kartę czytelniczą dziesięcioma naklejkami otrzymają dyplomy i upominki. Liczymy na dalszą owocną współpracęz rodzicami i zapraszamy do wspólnej przygody z książką.

 

Tradycyjnie 6 grudnia w naszych placówkach odbyły się Mikołajki. Dzieci z Wierzchowic Mikołaj odwiedził w Punkcie Bibliotecznym. W Kłobuczynie spotkał się z milusińskimi w Kościele. W tym roku dzieci z Korytowa, Grabika, Śremu ,Witanowic, Kurowa Wielkiego i Dalkowa spotkały się ze Świętym Mikołajem w Kościele w Kurowie Wielkim. Mikołajkowe spotkanie umilił dzieciom Teatr W DRODZE z Lubina w przedstawieniu na podstawie baśni Andersena ,,Słowik”.

 

 

Organizatorem spotkań z Mikołajem była Gminna Biblioteka Publiczna. Paczki ufundował Dom Kultury Jowisz oraz Fundacja KGHM. Dziękujemy wszystkim osobą które w jakikolwiek sposób pomogły nam w organizacji Mikołajek.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Od 3 do 21 grudnia 2018 roku w naszej Bibliotece można obejrzeć wystawę zatytułowaną ,,KTO TY JESTEŚ? ARTYŚCI I DZIECI W DWUGŁOSIE O NIEPODLEGŁOŚCI” koncepcji Kamy Guzik i Agnieszki Karp-Szymańskiej. Organizatorem wystawy jest  Fundacja CZAS DZIECI, a partnerami: Portal Informacyjno-rozrywkowy czasdzieci.pl, Międzynarodowe Centrum Kultury, Województwo Małopolskie.

 


Z racji iż w tym roku Polska obchodzi stulecie Niepodległości i z chęci upamiętnienia tego wydarzenia stworzono wystawę skierowaną do najmłodszej publiczności – do dzieci, ale także ich rodziców i opiekunów. Wystawa „Kto ty jesteś? Polak mały!” odpowiada na pytania czym jest Polska, Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, życie w wolnym kraju, tożsamość narodowa, dziedzictwo, możliwość przekazywania i pielęgnacji tradycji rodzinnych. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to prace polskich artystów tworzących dla dzieci, a druga to prace plastyczne dzieci wyłonione w ogólnopolskim konkursie.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

W miniony czwartek 22 listopada w świetlicy wiejskiej w Wierzchowicach (Punkt Biblioteczny) odbył się recital Kuby Michalskiego, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna, a udział wzięli w nim mieszkańcy naszej gminy.
Pan Jakub Michalski to muzyk, gitarzysta i bard. Jest muzykiem od wielu lat związanym z zespołem „Cotton Cat”, z którym nagrał pięć płyt. Dwukrotnie jego piosenki uzyskiwały wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (OPPA). W duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Z solowymi recitalami poświęconymi balladom Cohena i Kaczmarskiego występował niemal w całej Polsce.
Swoim gitarowym recitalem przeprowadził naszą  publiczność przez  upadek i zabory naszej Ojczyzny aż do czasów jej świetności czyli odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie koncertu mogliśmy usłyszeć oprócz mało znanych i tych popularnych piosenek odnoszących się do historii naszego kraju również wiersze wielkich polskich poetów - Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida, Herberta i Asnyka. Nie mogło przy tej okazji zabraknąć piosenek  współczesnych bardów m.in. Jacka Kaczmarskiego.

 


Publiczności zgromadzonej w Wierzchowicach koncert bardzo się podobał, a sam Kuba Michalski okazał się wspaniałym, ciepłym i bardzo sympatycznym człowiekiem. Było wspólne śpiewanie, żarty i chwila na rozmowę z artystą.  Po koncercie można było nabyć płytę z utworami w wykonaniu naszego barda.
Koncert został dofinansowany przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Wioletta Piasecka jest autorką ponad 40 bajek i baśni dla dzieci, czterech sztuk teatralnych i wielu słuchowisk radiowych. W miniony poniedziałek już po raz drugi odwiedziła nasza Bibliotekę. Pani Wioletta to niezwykle ciepła i barwna postać mająca lekkość w nawiązywaniu relacji z dziećmi. Celem naszego spotkania było zaprezentowanie literatury przygotowanej dla dzieci i młodzieży przez autorkę z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pisarka wprowadziła nasze dzieci w świat słynnych osobistości, które walczyły o wolność dla Polski. Zaprezentowała  swoje najnowsze książki "Ignaś. Opowieści patriotyczne” - historię chłopca, dokładnie Ignacego Jana Paderewskiego, który marzył o tym, by zostać wielkim człowiekiem i chciał zrobić coś dobrego dla Polski , a także książkę pt. „Faustynka. Opowieści patriotyczne”- historię polskiej dziewczynki, która mieszkała na dalekiej Syberii w czasie, gdy naszego kraju nie było na mapie świata. Faustynka cały czas marzyła o powrocie do Ojczyzny. Chciała w Polsce uczyć dzieci języka polskiego.  Zapraszamy do lektury obie książeczki są dostępne w naszej bibliotece.

 

 

 

Pierwsze spotkanie z Panią Wiolettą miało miejsce w naszym  kolorowym Przedszkolu gdzie przywitała nas Pani Dyrektor,pracownicy oraz maluchy. W przystępny i lekki sposób pisarka przybliżyła maluszkom postać Ignasia Paderewskiego i Faustynki Morzyckiej. Dzieci chętnie rozmawiały o patriotyźmie i wolności i jak na swój wiek wykazały dużą wrażliwość i wiedzę w tym temacie. Były zagadki sportowe i zabawy z Pluszakowym Teatrzykiem.

 

Kolejne spotkanie odbyło się już w naszej bibliotece a do udziału w nim zostali zaproszeni uczniowie klas IV i ich wychowawcy. Dzieci również poznały losy bohaterów książek Pani Piaseckiej ,ale już w nieco innej ,bardziej poważnej ,dostosowanej do wieku formie.

 

Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zakupić wybrane przez siebie książki z autografem i dedykacją.

 

Patriotyczną wycieczkę po naszej Gminie zakończyło Spotkanie Autorskie dla dzieci w Filii Biblioteki w Kłobuczynie. Sponsorem spotkań była GBP oraz Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

GALERIA ZDJĘĆ

„Z książką na walizkach” to akcja promująca czytelnictwo w bibliotekach miejskich i gminnych. Dla wielu dzieci, które po raz pierwszy w życiu mają kontakt z autorem, czynny udział w spotkaniu jest niezapomnianym przeżyciem. To także niepowtarzalna okazja na zdobycie wyjątkowej, indywidualnej dedykacji.

 


W 2018 roku przypada  XV edycja Dolnośląskich Spotkań Młodych Pisarzy z Młodymi C zytelnikami. W ramach akcji 19.10.2018 roku naszą Bibliotekę odwiedziła Pani Marta Fox, która jest autorka ponad 40 książek. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcje IBBY.Większość dzieł literackich,które wyszły spod pióra Pani Marty to książki dla młodzieży.  Większość z nich można znaleźć w naszej bibliotece.W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie klas siódmych oraz ich opiekunowie.

 

GALERIA ZDJĘĆ

,,Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar, pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili. Czy jednak w dzisiejszych czasach pojęcie „patriotyzm” jeszcze istnieje? Czy każdy może być patriotą? Może przejawem umiłowania wobec kraju jest choćby wywieszenie flagi państwowej podczas Święta Konstytucji 3- go Maja. Warto się nad tym zastanowić.


Taka tematyka przyświecała naszemu czwartkowemu spotkaniu  w Gminnej Bibliotece Publicznej z Teatrem Maska z Krakowa. Aktorzy zagrali przedstawienie pt. ,,Zadanie z patriotyzmu”, którego odbiorcami były dzieci i dorośli z Gaworzyc.


Druga lekcja z patriotyzmu odbyła się tego samego dnia w Punkcie Bibliotecznym w Dalkowie.


Spotkanie zostało sfinansowane ze środków ZGZM w ramach Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dziś w naszej bibliotece odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z Katarzyna Ryrych-autorką książek, poetką i malarką. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie z klasy Vc i VIa .

 

Katarzyna Ryrych opowiedziała o początkach swojej twórczości literackiej. Autorka podkreślała, że w swoich książkach zawsze pisze prawdę, dokładnie zapoznaje się z tematem, a swoich bohaterów kreuje na podstawie osób, które zna. Podejmuje tematy ważne, potrzebne i bliskie ludziom. Inspiracją do pisania zarówno wierszy, jak i prozy, są doświadczenia życiowe, prawdziwe historie ludzi i zwierząt. Było więc o Królu, który pomógł chłopcu w najtrudniejszym momencie życia, było o Pepie, która odeszła i o sekretach z młodości babci i o PRL-u..... Jednym słowem było bardzo ciekawie, wzruszająco, tajemniczo i zabawnie.


Rozstrzygnięty został również Powiatowy Konkurs- Quiz ,,Gorzka czekolada” dla uczniów od klasy V do VII. Szkołę Podstawową z Gaworzyc w Powiecie reprezentowali: Kacper Heleniak i Mikołaj Młynarczyk. Chłopcom nie udało się co prawda zgarnąć głównej nagrody, ale nasza biblioteka ufundowała dla nich książki Pani Katarzyny, a ta osobiście wpisała do nich dedykacje.

 

Każde dziecko mogło sobie kupić jedną z wielu bardzo interesujących książek.

 

Sponsorem spotkania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach. Dziękujemy!!!

Wakacyjne spotkanie z przygodą i teatrem już za nami. To była super zabawa. Bibliotekę w Gaworzycach oraz Świetlicę w Śremie opanowali piraci.

Wszystkie dzieci, które zechciały skorzystać z zaproszenia wzięły udział w przedstawieniu teatralnym Grupy Artystycznej Blaszany Bębenek z Trzebieni. Zobaczyliśmy w ich wykonaniu spektakl profilaktycznego "Piraci i Wyspa Skarbów”. Na dzieci czekały ponadto warsztaty plastyczne, tańce integracyjne oraz poczęstunek, a wszystko to dzięki zaangażowaniu organizatorów.

 

Dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe naszych działań.

 

GALERIA ZDJĘĆ

nadesłano: Gminna Biblioteka Publiczna / Świetlica w Śremie

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 


 

  • Licznik odwiedzin:
  • Dziś 367
  • |
  • Wczoraj 605
  • |
  • W tym tygodniu 1938
  • |
  • W tym miesiącu 7743
  • |
  • Razem 405927