Biblioteka

Projekt ,,Mała książka Wielki człowiek" cały czas trwa. To już jego druga edycja u nas! Zapraszamy do  Biblioteki Publicznej dzieci z roczników 2013-2016 wraz z rodzicami po swoją pierwszą Wyprawkę Czytelniczą. Beneficjentami są zarówno dzieci, które już są czytelnikami jak i te, które chcą nimi zostać. Każdy maluch, który  nas odwiedzi otrzyma książeczkę, poradnik dla rodzica oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wypożyczoną książeczkę dziecko będzie otrzymywało naklejkę. Dziesięć naklejek=Dyplom.

Drodzy rodzice czekamy na Was i Wasze pociechy. Projekt realizuje Instytut Książki.

W miniony czwartek 26 września w Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem  – autorem serii książek dla dzieci: Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce ,Wiosna w Klinice Małych Zwierząt  w Leśnej Górce. Prywatnie bardzo ciekawym i ciepłym człowiekiem. Tomasz Szwed to postać znana również z telewizji. Bardzo  znany kompozytor, piosenkarz country i folk, psychoterapeuta, członek zespołu terapeutyczno-badawczego Fundacji „A kogo?” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Na czwartkowe spotkanie zaprosiliśmy dzieci z obu klas II i III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami. Spotkanie nasz gość rozpoczął ekologicznym hasłem ,które towarzyszyło dzieciom przez cały czas trwania "Chwała zielonym lasom I czystej wodzie chwała!". Bo o ekologii i zagrożeniach jakie niesie za sobą dzisiejszy świat Pan Tomasz tez nie omieszkał opowiedzieć dzieciom. Z ogromną  ekspresją czytał fragmenty swoich książek. Opowiadał, co ciekawego można zobaczyć w lesie i w jaki sposób można zaprzyjaźnić się z mieszkańcami lasu. Opowieści były niezwykle ciekawe i barwne. Spotkaniu towarzyszyła muzyka country i folk. Autor grał na harmonijce ustnej i gitarze. Świetnie naśladował odgłosy zwierząt leśnych i ptactwa. Do wspólnego śpiewu zaprosił dzieci i trzeba przyznać, że efekty były niesamowite. Dzieci, które brały udział we wspólnych zabawach otrzymały naklejki. Chętne dzieci mogły zakupić książki lub e-booki z wpisem od Pana Tomasza.
Panu Tomaszowi dziękujemy za fajne spotkanie, które w sercach i umysłach uczestników pozostanie na długo. Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach.

GALERIA

Dokładnie tydzień temu w Gaworzycach miało miejsce Narodowe Czytanie. Już po raz czwarty nasza biblioteka bierze udział w tym wydarzeniu. W tym roku spośród ośmiu nowel zaproponowanych przez Prezydenta RP wybraliśmy właśnie ,,Katarynkę" Bolesława Prusa. Gościem specjalnym na naszym czytaniu był Pan Tadeusz Zajdowicz- Kataryniarz z Leszna i jego ponad stu letnia katarynka. Dziękujemy wszystkim młodym lektorom i ich rodzicom za udział w czytaniu. Dziękujemy również mieszkańcom Gaworzyc i nie tylko za skorzystanie z zaproszenia i udział w tym pięknym wydarzeniu.

Do zobaczenia za rok.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Już niebawem w naszej Bibliotece spotkanie autorskie z Panem Tomaszem. Zapraszamy

 

Kolejna wakacyjna wyprawa z a nami. Tym razem pojechaliśmy całkiem blisko bo do … Głogowa.
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Kinie i obejrzenia dwóch świeżo wchodzących na ekrany filmów familijnych dla dzieci. Zaraz po czekała na nas Głogowska Marina. Niestety upały spłatały nam figla. Woda w Odrze tak drastycznie opadła, że nie mogliśmy popłynąć statkiem. I tu na ratunek przyszedł nam Pan Józef (nasz przewodnik). Rzekę przepłynęliśmy  na rowerach wodnych. Może słowo rzekę  to za dużo powiedziane, ale tyle jej długości na ile sił wystarczyło naszym nogą. Na statku odbyło się uroczyste pasowanie wszystkich dzieci na Wilki Morskie, którego dokonał osobiście Kapitan statku w asyście naszego przewodnika i ratownika. Dzieci przeszły również szkolenie, które pomogło im zrozumieć jak należy zachowywać się nad wodą szczególnie w momencie zagrożenia życia. Pan Józef pokazał nam cały Ostrów Tumski - najstarszą dzielnicę miasta Głogów, wyspę na rzece Odrze. Według legendy ufundowaną przez Bolesława III Krzywoustego po obronie miasta w 1109 roku. Dzielnica silnie zniszczona w 1945 podczas walk o Festung Glogau. Krótka wizyta w MCDonaldzie i wyjazd do Kurowa Wielkiego ,a tam dzięki uprzejmości sołtys Kurowa Wielkiego Pani Marylki mogliśmy rozgościć się na nowo powstałym placu, zgrillować kiełbaski, odwiedzić koniki i wyhasać się na świeżym powietrzu do woli. Tym razem uczestnikami w większości były dzieci z Korytowa, Grabika, Śremu, Witanowic, Kurowa i Dalkowa.
Dziękujemy za wsparcie finansowe GBP w Gaworzycach oraz Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

GALERIA ZDJĘĆ

Pierwsza wakacyjna przygoda już za nami. W miniony wtorek dzieci oraz rodzice mieli okazje uczestniczyć w wycieczce organizowanej przez naszą bibliotekę. Za cel naszej podróży tym razem obraliśmy sobie Poznań. W podróż z nami pojechały dzieci z Gaworzyc, Dzikowa, Grabika, Korytowa, Witanowic, Gostyni, Dalkowa i Wierzchowic.

Jeśli już Poznań to koniecznie wizyta w Nowym ZOO - drugim pod względem powierzchni ogrodzie zoologicznym w Polsce założonym w 1974 roku na Białej Górze, wschodnim klinie zieleni Poznania. ZOO działa intensywnie w skali europejskiej, przeciw nielegalnemu posiadaniu i przemytowi zwierząt egzotycznych i walczy o ich prawa! Czarny rynek zwierząt egzotycznych to niestety potęga i strefa ogromnych przestępstw, nie ominął on Polski. Ogromne wrażenie robi przestrzeń ZOO wchodząca w hektary. Mnóstwo zieleni olbrzymie wybiegi, a na nich szczęśliwe zwierzęta. O najciekawszych okazach opowiedzieli nam przewodnicy poznańskiego ZOO. Poznaliśmy również wzruszającą historię niedźwiedzia Ballo, który w eskorcie policji został zabrany z jednego z Cyrków gdzie żył w tragicznych warunkach.
Wszystkim, którzy w najbliższych planach mają wyjazd do stolicy Wielkopolski polecamy wizytę w BLUBRY muzeum Legend Poznańskich w 6D. Miejsce niesamowite, pełne kolorówi magii. I oczywiście nie zapomnijcie zajrzeć na Rynek, który jak każdy ma swój klimat i urok. Szczególne podziękowania dla naszego kierowcy Pana Niemasza, który walczył z rozkopanym Poznaniem dzielnie i wiózł nas ku przygodzie pomimo wielu utrudnień. Jak to zaśpiewały mu dzieci ,,...nasz kierowca jak Kubica...”.


Dzieci z Dalkowa dziękują za wsparcie finansowe Radnemu Panu Kubasowi.

Osobiście dziękuję Wam kochane dzieciaki za wspaniałą atmosferę, którą udaje nam się wytworzyć na naszych wspólnych wyjazdach, radość, uśmiech od ucha do ucha. Przygoda z Wami to prawdziwa przygoda....

                                                                                                              Nadesłano: Gminna Biblioteka Publiczna  Bożena Wojtczak

Nie tylko o książkach również o winiarstwie można było porozmawiać podczas spotkania autorskiego z Bożeną Pajdosz, które miało miejsce w naszej Bibliotece 12 czerwca 2019 roku.
Bożena Pajdosz pochodzi z Lubina. Od kilku lat mieszka w Jakubowie gdzie pomaga synowi w prowadzeniu winnicy. Naszą Bibliotekę pani Bożena pierwszy raz odwiedziła w 2016 roku ze swoją pierwszą książką ,,Pisane nocą”. Po czterech latach wydała pierwszą powieść „Puch niemarny”. Pisze prozę i przepiękne wiersze. Jej pierwszy wiersz „Strach przed samotną nocą” zdobył wyróżnienie w konkursie „Półtora wiersza” podczas Głogowskich Konfrontacji Literackich w 2018 roku. Zapowiedziała swoja obecność również na tegorocznych konfrontacjach.
To było piękne, kameralne spotkanie. Pisarka  opowiadała nie tylko o książkach, ale i o winiarstwie, swoim miejscu na ziemi, miłościach i skomplikowanej kobiecej naturze. Podczas spotkania można było kupić książki z autografem.

 

Co prawda od naszej wyprawy ,,Pociągiem do kultury”, która miała miejsce  7 czerwca minęło już kilka dni zamieszczamy fotorelację. To był dzień pełen wrażeń. Na początku wzieliśmy udział w akcji Czytelniczej na Dworcu PKP we Wrocławiu pt ,,Jak nie czytam jak czytam”.Organizatorem Akcji było Policealne Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu. Skorzystaliśmy również z zaproszenia  Biblioteki Multimedialnej. Dzieci mogły pojeździć na eko – rowerach,popracować z drukarką 3D oraz budować wirtualną lokomotywę w Googlach 3D. Piesza wycieczka ulicami rozpalonego słońcem Wrocławia była dla nas nie lada wyzwaniem. W drodze powrotnej swoją radością i śmiechem wypełniliśmy cały przedział pociągu umilając podróż współpasażerom.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Za nami XV Festyn Integracyjny w Gaworzycach.Tradycyjnie od lat jako współorganizator nasza biblioteka prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. W tym roku stworzyliśmy ,,Strefę dobrej zabawy" i super się w niej bawiliśmy. Pogoda i uczestnicy dopisali. I o to chodzi.

 

 

W dniu 7 czerwca  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gaworzycach odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i młodzieży panią Agnieszką Tyszką. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 6 i 5 Szkoły Podstawowej.

To jedno z bardzo wielu spotkań jakie miały miejsce na Dolnym Śląsku w  ramach projektu Mistrzowie Literatury Dzieciom  czyli „Z książką na walizkach”. Pani Agnieszka  odczytała  kilka najciekawszych fragmentów swoich najnowszych książek. Min. Uczniowie mieli nie lada zadanie. Musieli sami napisać notatkę prasową, która będzie dla czytelnika dobrą wiadomością. Każde dziecko mogło kupić książkę wraz z autografem pisarki.
Do Biblioteki wpłynęło 15 prac plastycznych, które wzięły udział w konkursie ,,Mój Mistrz Literatury”. W kategorii klas 4- 6 zwyciężyła praca Szymona Kalińskiego, a w kategorii klas 7-8 i Gimnazjum praca Małgorzaty Konon. Obie prace pojechały do Świdnicy i tam zawalczą w Finale XVI Akcji ,,Z książką na walizkach”. Trzymamy kciuki. Pozostali uczestnicy otrzymają już niebawem dyplomy i drobne upominki za udział w konkursie.
Spotkanie odbyło się w ramach akcji XVI Dolnośląskie Spotkania z Młodymi Czytelnikami  „Z Książką na Walizkach Mistrzowie Literatury Dzieciom”.

 

GALERIA ZDJĘĆ

W tej akcji bierze udział również grupa dzieci z gminy Gaworzyce wraz z opiekunem Bożeną Wojtczak. Organizatorem Akcji jest Studium Animatorów Kultury Skiba z Wrocławia.

 

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń