Biblioteka

Od miesiąca lutego w naszej Bibliotece oraz Filii Biblioteki w Kłobuczynie dostępne będzie pismo ,,Chidusz". To magazyn o historii, kulturze, religii i społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie.
Pismo opowiada o funkcjonowaniu polskiej społeczności żydowskiej, prezentuje historie osób, które przeżyły Zagładę oraz opowiada o fascynujących, nowych zjawiskach.

W programie od lat biorą udział duże instytucje kultury, muzea, jak i  biblioteki szkolne i publiczne.


Zainteresowanych zapraszamy. Serdecznie dziękujemy firmie PITax za prenumeratę.

Nie tak dawno bo 22 stycznia  2020 roku gościliśmy w naszej Gminie przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Grębocic. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Gaworzycach, a miejscem spotkania sala kominkowa pałacu.
UTW w Grębocicach działa już 11 lat. W chwili obecnej zrzesza aż 93 żaków. To seniorzy zamieszkujący gminę Grębocice. Słuchacze Uniwersytetu biorą czynny udział między innymi w warsztatach wokalno-instrumentalnych, tanecznych, teatralnych, plastycznych, informatycznych, ceramicznych. Uczestniczą w Aqa aerobiku. Zwiedzają Polskę i nie tylko,wyjeżdżają  do teatrów ,oper,operetek. Żacy uczestniczą w wielu akcjach wspierających potrzebujących. Członkowie Uniwersytetu są żywym dowodem na to, że życie na emeryturze może być piękne. Opiekunem grupy jest Pani Renata Przybylska, która z zawodu jest bibliotekarzem. Swoja pracą poświadcza jak wszechstronnym zawodem jest dziś zawód bibliotekarza.
Z wizytą do nas przyjechała Grupa Wokalno- Instrumentalna ,,Konsonans” i Grupa Teatralna ,,Młodzi duchem” ze sztuką ,,Poskromienie złośnicy”.W wykonaniu seniorów mogliśmy usłyszeć znane polskie przeboje muzyczne. W spotkaniu oprócz mieszkańców Gaworzyc liczną grupę reprezentowali  mieszkańcy Wierzchowic, Kłobuczyna, Dalkowa Śremu, Grabika i nie tylko. Jest nam niezmiernie miło, że zechcieli Państwo skorzystać z naszego zaproszenia.
Seniorom z Grębocic jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. Liczymy,że to pierwsze ale nie ostatnie nasze spotkanie.

GALERIA ZDJĘĆ

W czwartek 23 stycznia Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała wyjazd do Zielonej Góry. Dzieci z Gaworzyc, Wierzchowic, Kłobuczyna, Dalkowa, Śremu, Korytowa i Witanowic miały okazje obejrzeć piękny, ponadczasowy spektakl teatralny Tatiany Galitsyny opowiedziany piaskiem, śniegiem i światłem. Aktorzy biorący udział w tym dużym przedsięwzięci ukazali dzieciom nową odsłonę ,,Królowej Śniegu”. Naszym oczom ukazała się przepiękna lodowa sceneria okraszona pięknymi rysunkami ,które powstawały na naszych oczach z piasku i światła. Hasłem przewodnim spektaklu była miłość, przyjaźń i dobro.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Projekt ,,Mała książka Wielki człowiek" cały czas trwa. To już jego druga edycja u nas! Zapraszamy do  Biblioteki Publicznej dzieci z roczników 2013-2016 wraz z rodzicami po swoją pierwszą Wyprawkę Czytelniczą. Beneficjentami są zarówno dzieci, które już są czytelnikami jak i te, które chcą nimi zostać. Każdy maluch, który  nas odwiedzi otrzyma książeczkę, poradnik dla rodzica oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wypożyczoną książeczkę dziecko będzie otrzymywało naklejkę. Dziesięć naklejek=Dyplom.

Drodzy rodzice czekamy na Was i Wasze pociechy. Projekt realizuje Instytut Książki.

W miniony czwartek 26 września w Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z Tomaszem Szwedem  – autorem serii książek dla dzieci: Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Zima w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce ,Wiosna w Klinice Małych Zwierząt  w Leśnej Górce. Prywatnie bardzo ciekawym i ciepłym człowiekiem. Tomasz Szwed to postać znana również z telewizji. Bardzo  znany kompozytor, piosenkarz country i folk, psychoterapeuta, członek zespołu terapeutyczno-badawczego Fundacji „A kogo?” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Na czwartkowe spotkanie zaprosiliśmy dzieci z obu klas II i III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami. Spotkanie nasz gość rozpoczął ekologicznym hasłem ,które towarzyszyło dzieciom przez cały czas trwania "Chwała zielonym lasom I czystej wodzie chwała!". Bo o ekologii i zagrożeniach jakie niesie za sobą dzisiejszy świat Pan Tomasz tez nie omieszkał opowiedzieć dzieciom. Z ogromną  ekspresją czytał fragmenty swoich książek. Opowiadał, co ciekawego można zobaczyć w lesie i w jaki sposób można zaprzyjaźnić się z mieszkańcami lasu. Opowieści były niezwykle ciekawe i barwne. Spotkaniu towarzyszyła muzyka country i folk. Autor grał na harmonijce ustnej i gitarze. Świetnie naśladował odgłosy zwierząt leśnych i ptactwa. Do wspólnego śpiewu zaprosił dzieci i trzeba przyznać, że efekty były niesamowite. Dzieci, które brały udział we wspólnych zabawach otrzymały naklejki. Chętne dzieci mogły zakupić książki lub e-booki z wpisem od Pana Tomasza.
Panu Tomaszowi dziękujemy za fajne spotkanie, które w sercach i umysłach uczestników pozostanie na długo. Spotkanie zostało sfinansowane przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach.

GALERIA

Dokładnie tydzień temu w Gaworzycach miało miejsce Narodowe Czytanie. Już po raz czwarty nasza biblioteka bierze udział w tym wydarzeniu. W tym roku spośród ośmiu nowel zaproponowanych przez Prezydenta RP wybraliśmy właśnie ,,Katarynkę" Bolesława Prusa. Gościem specjalnym na naszym czytaniu był Pan Tadeusz Zajdowicz- Kataryniarz z Leszna i jego ponad stu letnia katarynka. Dziękujemy wszystkim młodym lektorom i ich rodzicom za udział w czytaniu. Dziękujemy również mieszkańcom Gaworzyc i nie tylko za skorzystanie z zaproszenia i udział w tym pięknym wydarzeniu.

Do zobaczenia za rok.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Już niebawem w naszej Bibliotece spotkanie autorskie z Panem Tomaszem. Zapraszamy

 

Kolejna wakacyjna wyprawa z a nami. Tym razem pojechaliśmy całkiem blisko bo do … Głogowa.
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Kinie i obejrzenia dwóch świeżo wchodzących na ekrany filmów familijnych dla dzieci. Zaraz po czekała na nas Głogowska Marina. Niestety upały spłatały nam figla. Woda w Odrze tak drastycznie opadła, że nie mogliśmy popłynąć statkiem. I tu na ratunek przyszedł nam Pan Józef (nasz przewodnik). Rzekę przepłynęliśmy  na rowerach wodnych. Może słowo rzekę  to za dużo powiedziane, ale tyle jej długości na ile sił wystarczyło naszym nogą. Na statku odbyło się uroczyste pasowanie wszystkich dzieci na Wilki Morskie, którego dokonał osobiście Kapitan statku w asyście naszego przewodnika i ratownika. Dzieci przeszły również szkolenie, które pomogło im zrozumieć jak należy zachowywać się nad wodą szczególnie w momencie zagrożenia życia. Pan Józef pokazał nam cały Ostrów Tumski - najstarszą dzielnicę miasta Głogów, wyspę na rzece Odrze. Według legendy ufundowaną przez Bolesława III Krzywoustego po obronie miasta w 1109 roku. Dzielnica silnie zniszczona w 1945 podczas walk o Festung Glogau. Krótka wizyta w MCDonaldzie i wyjazd do Kurowa Wielkiego ,a tam dzięki uprzejmości sołtys Kurowa Wielkiego Pani Marylki mogliśmy rozgościć się na nowo powstałym placu, zgrillować kiełbaski, odwiedzić koniki i wyhasać się na świeżym powietrzu do woli. Tym razem uczestnikami w większości były dzieci z Korytowa, Grabika, Śremu, Witanowic, Kurowa i Dalkowa.
Dziękujemy za wsparcie finansowe GBP w Gaworzycach oraz Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

GALERIA ZDJĘĆ

Pierwsza wakacyjna przygoda już za nami. W miniony wtorek dzieci oraz rodzice mieli okazje uczestniczyć w wycieczce organizowanej przez naszą bibliotekę. Za cel naszej podróży tym razem obraliśmy sobie Poznań. W podróż z nami pojechały dzieci z Gaworzyc, Dzikowa, Grabika, Korytowa, Witanowic, Gostyni, Dalkowa i Wierzchowic.

Jeśli już Poznań to koniecznie wizyta w Nowym ZOO - drugim pod względem powierzchni ogrodzie zoologicznym w Polsce założonym w 1974 roku na Białej Górze, wschodnim klinie zieleni Poznania. ZOO działa intensywnie w skali europejskiej, przeciw nielegalnemu posiadaniu i przemytowi zwierząt egzotycznych i walczy o ich prawa! Czarny rynek zwierząt egzotycznych to niestety potęga i strefa ogromnych przestępstw, nie ominął on Polski. Ogromne wrażenie robi przestrzeń ZOO wchodząca w hektary. Mnóstwo zieleni olbrzymie wybiegi, a na nich szczęśliwe zwierzęta. O najciekawszych okazach opowiedzieli nam przewodnicy poznańskiego ZOO. Poznaliśmy również wzruszającą historię niedźwiedzia Ballo, który w eskorcie policji został zabrany z jednego z Cyrków gdzie żył w tragicznych warunkach.
Wszystkim, którzy w najbliższych planach mają wyjazd do stolicy Wielkopolski polecamy wizytę w BLUBRY muzeum Legend Poznańskich w 6D. Miejsce niesamowite, pełne kolorówi magii. I oczywiście nie zapomnijcie zajrzeć na Rynek, który jak każdy ma swój klimat i urok. Szczególne podziękowania dla naszego kierowcy Pana Niemasza, który walczył z rozkopanym Poznaniem dzielnie i wiózł nas ku przygodzie pomimo wielu utrudnień. Jak to zaśpiewały mu dzieci ,,...nasz kierowca jak Kubica...”.


Dzieci z Dalkowa dziękują za wsparcie finansowe Radnemu Panu Kubasowi.

Osobiście dziękuję Wam kochane dzieciaki za wspaniałą atmosferę, którą udaje nam się wytworzyć na naszych wspólnych wyjazdach, radość, uśmiech od ucha do ucha. Przygoda z Wami to prawdziwa przygoda....

                                                                                                              Nadesłano: Gminna Biblioteka Publiczna  Bożena Wojtczak

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 

asf