Biblioteka

Pierwsza wakacyjna przygoda już za nami. W miniony wtorek dzieci oraz rodzice mieli okazje uczestniczyć w wycieczce organizowanej przez naszą bibliotekę. Za cel naszej podróży tym razem obraliśmy sobie Poznań. W podróż z nami pojechały dzieci z Gaworzyc, Dzikowa, Grabika, Korytowa, Witanowic, Gostyni, Dalkowa i Wierzchowic.

Jeśli już Poznań to koniecznie wizyta w Nowym ZOO - drugim pod względem powierzchni ogrodzie zoologicznym w Polsce założonym w 1974 roku na Białej Górze, wschodnim klinie zieleni Poznania. ZOO działa intensywnie w skali europejskiej, przeciw nielegalnemu posiadaniu i przemytowi zwierząt egzotycznych i walczy o ich prawa! Czarny rynek zwierząt egzotycznych to niestety potęga i strefa ogromnych przestępstw, nie ominął on Polski. Ogromne wrażenie robi przestrzeń ZOO wchodząca w hektary. Mnóstwo zieleni olbrzymie wybiegi, a na nich szczęśliwe zwierzęta. O najciekawszych okazach opowiedzieli nam przewodnicy poznańskiego ZOO. Poznaliśmy również wzruszającą historię niedźwiedzia Ballo, który w eskorcie policji został zabrany z jednego z Cyrków gdzie żył w tragicznych warunkach.
Wszystkim, którzy w najbliższych planach mają wyjazd do stolicy Wielkopolski polecamy wizytę w BLUBRY muzeum Legend Poznańskich w 6D. Miejsce niesamowite, pełne kolorówi magii. I oczywiście nie zapomnijcie zajrzeć na Rynek, który jak każdy ma swój klimat i urok. Szczególne podziękowania dla naszego kierowcy Pana Niemasza, który walczył z rozkopanym Poznaniem dzielnie i wiózł nas ku przygodzie pomimo wielu utrudnień. Jak to zaśpiewały mu dzieci ,,...nasz kierowca jak Kubica...”.


Dzieci z Dalkowa dziękują za wsparcie finansowe Radnemu Panu Kubasowi.

Osobiście dziękuję Wam kochane dzieciaki za wspaniałą atmosferę, którą udaje nam się wytworzyć na naszych wspólnych wyjazdach, radość, uśmiech od ucha do ucha. Przygoda z Wami to prawdziwa przygoda....

                                                                                                              Nadesłano: Gminna Biblioteka Publiczna  Bożena Wojtczak

Nie tylko o książkach również o winiarstwie można było porozmawiać podczas spotkania autorskiego z Bożeną Pajdosz, które miało miejsce w naszej Bibliotece 12 czerwca 2019 roku.
Bożena Pajdosz pochodzi z Lubina. Od kilku lat mieszka w Jakubowie gdzie pomaga synowi w prowadzeniu winnicy. Naszą Bibliotekę pani Bożena pierwszy raz odwiedziła w 2016 roku ze swoją pierwszą książką ,,Pisane nocą”. Po czterech latach wydała pierwszą powieść „Puch niemarny”. Pisze prozę i przepiękne wiersze. Jej pierwszy wiersz „Strach przed samotną nocą” zdobył wyróżnienie w konkursie „Półtora wiersza” podczas Głogowskich Konfrontacji Literackich w 2018 roku. Zapowiedziała swoja obecność również na tegorocznych konfrontacjach.
To było piękne, kameralne spotkanie. Pisarka  opowiadała nie tylko o książkach, ale i o winiarstwie, swoim miejscu na ziemi, miłościach i skomplikowanej kobiecej naturze. Podczas spotkania można było kupić książki z autografem.

 

Co prawda od naszej wyprawy ,,Pociągiem do kultury”, która miała miejsce  7 czerwca minęło już kilka dni zamieszczamy fotorelację. To był dzień pełen wrażeń. Na początku wzieliśmy udział w akcji Czytelniczej na Dworcu PKP we Wrocławiu pt ,,Jak nie czytam jak czytam”.Organizatorem Akcji było Policealne Studium Animatorów Kultury SKIBA we Wrocławiu. Skorzystaliśmy również z zaproszenia  Biblioteki Multimedialnej. Dzieci mogły pojeździć na eko – rowerach,popracować z drukarką 3D oraz budować wirtualną lokomotywę w Googlach 3D. Piesza wycieczka ulicami rozpalonego słońcem Wrocławia była dla nas nie lada wyzwaniem. W drodze powrotnej swoją radością i śmiechem wypełniliśmy cały przedział pociągu umilając podróż współpasażerom.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Za nami XV Festyn Integracyjny w Gaworzycach.Tradycyjnie od lat jako współorganizator nasza biblioteka prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. W tym roku stworzyliśmy ,,Strefę dobrej zabawy" i super się w niej bawiliśmy. Pogoda i uczestnicy dopisali. I o to chodzi.

 

 

W dniu 7 czerwca  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gaworzycach odbyło się spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i młodzieży panią Agnieszką Tyszką. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 6 i 5 Szkoły Podstawowej.

To jedno z bardzo wielu spotkań jakie miały miejsce na Dolnym Śląsku w  ramach projektu Mistrzowie Literatury Dzieciom  czyli „Z książką na walizkach”. Pani Agnieszka  odczytała  kilka najciekawszych fragmentów swoich najnowszych książek. Min. Uczniowie mieli nie lada zadanie. Musieli sami napisać notatkę prasową, która będzie dla czytelnika dobrą wiadomością. Każde dziecko mogło kupić książkę wraz z autografem pisarki.
Do Biblioteki wpłynęło 15 prac plastycznych, które wzięły udział w konkursie ,,Mój Mistrz Literatury”. W kategorii klas 4- 6 zwyciężyła praca Szymona Kalińskiego, a w kategorii klas 7-8 i Gimnazjum praca Małgorzaty Konon. Obie prace pojechały do Świdnicy i tam zawalczą w Finale XVI Akcji ,,Z książką na walizkach”. Trzymamy kciuki. Pozostali uczestnicy otrzymają już niebawem dyplomy i drobne upominki za udział w konkursie.
Spotkanie odbyło się w ramach akcji XVI Dolnośląskie Spotkania z Młodymi Czytelnikami  „Z Książką na Walizkach Mistrzowie Literatury Dzieciom”.

 

GALERIA ZDJĘĆ

W tej akcji bierze udział również grupa dzieci z gminy Gaworzyce wraz z opiekunem Bożeną Wojtczak. Organizatorem Akcji jest Studium Animatorów Kultury Skiba z Wrocławia.

 

Takim oto pięknym akcentem kończymy Tydzień Bibliotek. Dziś odwiedziły nas klasy I i klasa IV ze swoimi wychowawcami. Wspólnie świętowaliśmy obchody Tygodnia Bibliotek, a Pani Agnieszka z Biblioteki Szkolnej przygotowała pasowanie na czytelnika dla pierwszaków. Pragniemy gorąco podziękować Pani Iwonce, Pani Bożence, Pani Jadzi i Pani Agnieszce za piękną część artystyczną i to że zechciały świętować wspólnie z nami. Dzieciom dziękujemy za piękne wiersze i piosenki oraz słodkości.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Oj działo się działo wczorajszego pięknego, majowego dnia. Wszyscy Bibliotekarze mieli wczoraj swoje święto. O nas również pamiętano. Z całego serca dziękujemy za odwiedziny, kwiaty i miłe słowa.Jesteśmy dla Was drodzy mieszkańcy i czytelnicy.

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ - kliknij

,,Prastara książnica-Skarb i Tajemnica - bo mądrość tkwi nie tylko w WI-FI”. Taki tytuł nosiło przedstawienie teatru Maska z Krakowa, które dzieci mogły obejrzeć w miniony piątek 26 kwietnia 2019 roku. Bajka miała na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych, ale przede wszystkim jej zadaniem było uświadomić dzieci jak mądrze korzystać z internetu. Wszystkim dzieciom i dorosłym którzy skorzystali z zaproszenia dziękujemy.

 

Multimedialna forma spotkania autorskiego jakie 1 kwietnia 2019 roku poprowadził Marcin Kozioł w naszej bibliotece okazała się strzałem w dziesiątkę.

Marcin Kozioł to polski pisarz dla dzieci i młodzieży. Jego powieść Skrzynia Władcy Piorunów z serii Detektywi na kółkach jest lekturą uzupełniającą dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Pan Marcin jest również podróżnikiem. Powiązanie twórczości i podróży sprawiło, że spotkanie było bardzo interesujące i szybko wciągnęło czwartoklasistów. Chętnie brały udział w małych, ale jakże ciekawych doświadczeniach. Przybliżył również dzieciom żargon informatyczny co może okazać się  przydatne nie tylko na lekcjach informatyki ale i w życiu codziennym. Kto to taki Wombat,czy książka podróżnicza może być odlotowa? Na te i wiele innych pytań padały odpowiedzi, a uczestnicy mogli mieć z tego fajną zabawę. Strzelająca piorunami kula plazmowa, archaiczne komputery i nośniki pamięci, okazały się strzałem w dziesiątkę w promocji dziecięcego czytelnictwa.

 


Ciekawostka: Pan Marcin jeździ konno, a jego towarzyszką w jeździeckich wyprawach jest Katarzyna Dowbor znana dziennikarka TV i współautorka książki ,,Stajnia pod tęczą”.

 

Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Jerzy Skoczylas – satyryk, autor i aktor kabaretowy. Jeden z założycieli Kabaretu ELITA. Redaktor Polskiego Radia Wrocław, współtwórca satyrycznego magazynu „Studio 202". Jest autorem setek skeczy, monologów, wierszy i piosenek a także scenariuszy audycji radiowych , telewizyjnych, widowisk estradowych oraz sztuk teatralnych.


Dokładnie dziś w dniu astronomicznej wiosny Jerzy Skoczylas odwiedził naszą bibliotekę. To było jedno z piękniejszych spotkań w ostatnim czasie. Jerzy Skoczylas znany większości z nas z telewizji i radia to ujmujący, ciepły i bardzo zabawny człowiek. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu wiele satyrycznych wierszy zarówno twórczości jego  jak i jego kolegów. Któż z nas dorosłych nie pamięta słynnego na cały kraj Kabaretu Elita!!!Na spotkanie zaprosiliśmy uczniów klasy 8 B SP i 3 klasy Gimnazjum. Chociaż twórczość naszego gościa i Kabaret Elita to dla naszej młodzieży czas bardzo odległy młodzi ludzie zaskoczyli nas swoim zachowaniem i zaangażowaniem w spotkanie.

Brawo uczniowie - dziś pokazaliście, że potraficie i jesteście wspaniali. O waszym zachowaniu świadczy wpis Pana Jerzego do naszej kroniki ,,....za miłe spotkanie z mądrą młodzieżą".

Wielkie podziękowania składamy również na ręce Dyrekcji Szkoły .

Dzień wcześniej na zajęciach w bibliotece uczniowie wykonali autografniki do których dziś wpisał im się nasz gość.

 

Sponsorem spotkania była Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach! Dziękujemy!!

 

GALERIA ZDJĘĆ

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń