Do historii przeszedł już VI Gaworzycki Jarmark Kupiecki produktów tradycyjnych i regionalnych, który miał miejsce w gaworzyckim parku w niedzielę, 8 lipca 2018 r.  Jak co roku, tak i tym razem, dopisała nam pogoda, dzięki czemu dowoli można było korzystać z przygotowanych atrakcji, a tych było naprawdę sporo!

 

 

Jarmark tradycyjnie otworzył korowód strojów historycznych z udziałem władz samorządu oraz grupami, które zgłosiły chęć udziału w konkursie na strój historyczny. W tym roku motywem przewodnim był okres XX-lecia międzywojennego, a lata '20, lata '30, stanowią ważną epokę w modzie. Urodziwe, przygotowane z największym kunsztem stroje można było podziwiać wśród następujących grup: Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Jabłony, Kasztanowych Variete, Klubu Seniora w Gaworzycach oraz Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych "Najmilsi". Wszystkie grupy należy pochwalić za zaangażowanie i ogromny nakład pracy. Komisja nie miała prostego wyboru, gdyż musiała wybrać jedną grupę, która oczarowała ich najbardziej. Nagroda finansowa 1000 zł trafiła zatem do grupy "Kasztanowe Variete" reprezentującej miejscowość Kłobuczyn.

 

Podczas Jarmarku najważniejszy jest oczywiście sam "jarmak". W tym roku otrzymaliśmy rekordową, jak dotąd, ilość zgłoszeń - 41. W głównej alei zabytkowego parku można było podziwiać rękodzieło oraz smakować produkty lokalne, przygotowane przez miejscowych i przyjezdnych Kramarzy. Warto wyróżnić przygotowanie Sołectw: Mieszkowa oraz Kłobuczyna, a także pobliskiej Nowej Jabłony, które to sołectwa sprężyły się, po to by zaprezentować uczestnikom Jarmarku, to co mają najlepsze.  Dziękujemy!

 

Po raz trzeci w historii Jarmarku wybrano "Złotego Kramarza". Takim tytułem podczas VI Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego została wyróżniona Pani Małgorzata Frącek, oferująca na swoim stoisku artystyczną biżuterię wysokiej jakości. Jury w składzie: Tadeusz Walkowiak, Anita Stangret oraz Agnieszka Przeniosło - właściwie jednoznacznie podjęło taką decyzję. Stoisko Pani Małorzaty wyróżniało się spośród innych, stąd otrzymała nie tylko tytuł, ale także pamiątkowy dyplom oraz piękną ceramiczną paterę oraz ażurowe kubeczki, które z pewnością umilą wiele chwil w domu, choćby w procesie tworzenia.

 

W naszym parku miały miejsce liczne bezpłatne warsztaty dawnego rzemiosła, bowiem tradycyjnie odbywała się tu Letnia Szkoła Rzemiosła Ludowego, organizowana przez stowarzyszenie "Lepsze jutro, twórzmy dziś", a którą dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dużą popularnością wśród warsztatów cieszyły się zajęcia z wikliniarstwa czy garncarstwa. Podczas Jarmarku powstało zatem sporo wiklinowych koszy i jeszcze więcej glinianych garnuszków i dzbanków. Ponadto na blasze wypiekano tradycyjne podpłomyki, które nigdzie nie smakują lepiej, jak tu, w cieniu starych drzew, w miłej atmosferze spotkań i zabawy.

 

Dzieci korzystały z możliwości strzelania z łuku, rzutu oszczepem, walki na miecze, a młodsze - kręciły się w kółko na historycznej karuzeli.

 

W tym czasie na scenie odbywały się liczne występy artystyczne. Prócz grup, które zaprezentowały się w strojach, wystąpiły również zespoły folklorystyczne. Z Zespołem Górali Czadeckich "Dawidenka" z Koźlic tańca nie mógł sobie odmówić sam Wójt. Gościnnie zaprezentował się tu Zespół folklorystyczny "Polana" ze Środy Śląskiej, który śpiewać mógł bez końca, niestety, jednak na występy czekali już kolejni artyści. Jak zawsze mogliśmy liczyć na Szkołę Tańca Anima Danza. Mateusz Śmikiel przybył do nas z grupą swoich tancerzy. Pierw zaprezentowała się sekcja tańca towarzyskiego dzieci, następnie grupa Latino Solo. Nogi same, aż rwały się do tańca!

 

W międzyczasie przy głównym wejściu do Pałacu można było skosztować domowego ciasta i mrożonej kawy czy herbaty, przygotowanej przez członków stowarzyszenia "Lepsze jutro, twórzmy dziś".

A obok, zakupić los, na loterii przygotowanej przez Wolontariat Młodzi Jana Pawła II. Główną nagrodą był rower, który trafił do Mikołaja. Szczęśliwcowi życzymy udanych wycieczek rowerowych!

 

Ok. godz. 18:00 rozpoczęliśmy część koncertową. Na pierwszy ogień zagrał Zespół Eternity z Witanowic. Wielu mieszkańców po raz pierwszy miało okazję usłyszeć zespół. Niezmiernie się cieszymy, że tak ciepło ich przyjęliście. Po tym koncercie na scenie gościliśmy Marikę Jasek, która wykonała covery znanych przebojów. Ekscytującym przeżyciem był występ pole dance Agaty Kocińskiej i Mateusza Śmikiel. To Mistrzowie Polski w Pole Dance Sport i nasi kandydaci na Mistrzów Świata, na mistrzostwach, które już w tym tygodniu odbędą się w Hiszpanii.

 

Ok. godz. 20.20 na scenę wkroczyli członkowie Zespołu Video. Ich koncert stanowił doskonałe zakończenie imprezy. Usłyszeliśmy wiele piosenek, których teraz, z jeszcze większą sympatią, będziemy słuchać w radiu i nucić pod nosem ;)

Po koncercie zaprezentowała się również Formacja DK-log w pantomimie "Żebraczka" - widowiskowy pokaz na scenie głównej zrobił duże wrażenie. Był również czas na zabawę, DJ Waldek Drozd zadbał o to, by muzyczny nastrój przedłużyć do północy.

 

 

Dziękujemy wszystkim za wsparcie tej wspaniałej imprezy:

 

- Współorganizatorowi - Związkowi Gmin Zagłębia Miedziowego

- Sponsorowi Głównemu: KGHM Polska Miedź

- Sponsorom: Przedsiębiorstwu Budownictwa Drogowego Sp. z o.o., firmie NSI sp. z o.o.,  Pani Marlenie Hajduk - Hajduk Materiały Budowlane, firmie PEN z Głogowa

- Partnerom: OSP Gaworzyce, Firmie Twist z Głogowa, Szkole Tańca Anima Danza, Stowarzyszeniu "Lepsze jutro, twórzmy dziś", Wolontariatowi "Młodzi Jana Pawła II"

 

GALERIA ZDJĘĆ

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

 

 

 

 


 

  • Licznik odwiedzin:
  • Dziś 431
  • |
  • Wczoraj 443
  • |
  • W tym tygodniu 431
  • |
  • W tym miesiącu 7936
  • |
  • Razem 392456